Yaşam

Psikolojik Bir Fenomen: Sevimli Saldırganlık

Psikologlar, sevimli bebekleri veya şirin kedi/köpek yavrularını neden sıkarak mıncıklayarak sert bir şekilde sevdiğimizi araştırdı. Çıkan sonuç şu: “Sevimlilik, saldırganlığa ilham veriyor” Bu durum, sevimli saldırganlık ismiyle bilinen psikolojik bir fenomen.

Sevimli bir canlı gördüğümüzde onu kendimize bastırarak ya da bir taraflarını mıncıklayarak sevme isteğine sevimli saldırganlık deniyor.  Bu psikolojik fenomeni belgeleyenler, Yale Üniversitesi psikologları Rebecca Dyer ve Oriana Aragon. Bu iki psikolog, 2012 yılında yaptıkları araştırmayla sevimli şeylerin agresif yanımızı arttırdığını ortaya koydu.

Sevimli Saldırganlık Araştırması

Rebecca Dyer ve Oriana Aragon, sevimli saldırganlığı araştırmak için 109 kişiden oluşan bir gruba sevimli hayvan resimleri ve normal karışık resimler gösterdi. Tahmin edilen oldu ve sevimli hayvanları görenler daha fazla tepki verdi. Tepkisini şu şekilde ifade eden de vardı: “It’s just so sweet! I could just crush it”

Araştırmacılar ikinci bir deney daha yaptı. Bu deneyde ise katılımcıların eline baloncuklu naylon verdiler. Katılımcılar, ilk deneydeki gibi aynı görselleri izleyecekti. Ancak bu kez görsellere bakarken ellerindeki baloncukları patlatmaları istendi.

Araştırma sonucuna göre sevimli hayvan fotoğraflarına bakanların daha fazla baloncuk patlattığı ortaya çıktı. Sevimli hayvan görsellerine bakanların patlattığı baloncuk sayısı yaklaşık 120 iken, normal sayılabilecek görsellere bakanların patlattığı baloncuk sayısı ise 80-100 arasındaydı. Bu sonuç gösteriyor ki sevimli ve şirin hayvanları gördüğümüzde verdiğimiz tepkiler biraz daha sert ya da kontrolsüz.  Peki, bunun nedeni ne?

✅✅👉Köpekler Neden Üzgün Bakar?👈 

Uzman Yorumları Farklı

Araştırmacılardan Oriana Aragon, bu durumun insanların sevimli canlılara zarar verme isteğiyle açıklanamayacağını söylüyor. Aksine sevimli saldırganlığın nedeni, sevimli canlıları koruma içgüdüsünün bir dışavurumu olabilir.

Bir başka yorum ise şu; Sevimli canlı gördüğümüzde beynimiz aşırı derecede dopamin salgılayarak önlenemez seviyede pozitif duygular yaratıyor. Bu duyguyu dengelemek için de zıt yönlü negatif bir duygu geliştiriyoruz. Dolayısıyla sevimli saldırganlığın nedeni bu olabilir: Aşırı pozitif duyguyu, agresif bir tepki ile dengede tutmak… Uzmanlar çok mutlu olunca ağlayan insanları da bu dengeleme durumuna örnek olarak gösteriyorlar.

Önce Hüsran Sonra Saldırganlık

Sevimli şeylere bakarken ortaya çıkan saldırganlığın bir başka yorumu daha var: Southern Cross Üniversitesi’nden Bilişsel Sinirbilim uzmanı Anna Brooks bu duruma şu şekilde yaklaşıyor: “Saldırganlıktaki artışın nedeni, sevimli şeyi görüp ona ulaşamama durumu. O sevimli şeye ulaşamadığımız ve ona dokunamadığımız için hüsrana uğruyoruz. Resim üzerinden görüp sevimli bebeğe ya da herhangi bir canlıya erişemediğimiz için önce düş kırıklığı yaşıyoruz. Daha sonra kızıp biraz saldırganlaşıyoruz.”

Uzmanlar ve araştırmacılar, sevimli şeylere gösterdiğimiz tepkilerin nedenlerini bu şekilde yorumluyor. Ancak sevimli saldırganlık olarak nitelenen bu psikolojik fenomenin ardında yatan nedenler tam olarak sarih değil. Oluşan bu hissin müsebibi hakkında bilimsel çalışmaların devam ettiğini belirtelim. Diğer araştırmalar ve genel kültür içerikleri için Haftalık Günlük web adresimizi takipte kalın.

Kaynak: vice.com

One thought on “Psikolojik Bir Fenomen: Sevimli Saldırganlık

  1. minyon, ufak tefek insanlar da kimi iri yapılı insanlarda hem fiziken hem de psikolojikmen ezme, altetme dürtülerini tetikler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir