soğuk suyla duş almak
Sağlık

Soğuk Suyla Duş Almak Faydalı Mı Zararlı Mı?

Soğuk suyla duş almanın bağışıklık, cilt ve saç sağlığı ve zihinsel berraklık gibi pek çok avantajı olduğu biliniyor. Ancak bazı uzmanlar bunun kötü bir fikir olduğunu söylüyor. Peki soğuk suyla duş almak faydalı mı zararlı mı?

Soğuk duşların faydalarının hormesis olarak bilinen biyolojik bir süreçten kaynaklanmaktadır. Hormesis, vücuda yüksek dozlarda stres uygulayan ve zarar veren bir maddenin düşük dozunun yararlı bir etki yaratmasına denir. Soğuk su ile duş almak, vücudun savaş ya da kaç tepkisini tetikler. Böylece stres, dikkat ve bilişsel işlevlerde rol oynayan bir nörotransmiter olan endorfin ve noradrenalin düzeylerini yükseltir.

Soğuk su ile duş almanın faydalarına geçelim. Ancak bazı insanların da soğuk suyla duş almaktan kaçınmaları gerekir. Yazımızın devamında zararlarına da değineceğiz.

Soğuk Suyla Duş Almak: İşte Faydaları

Soğuk su, vücudun yüzey bölgelerindeki kan akışını azaltır. Vücut ise buna tepki verir ve kendisini sıcak tutmak için hayati organlara giden kan akışını artırır. Bazı uzmanlara göre artan dolaşım vücut açısından sağlıklıdır. Bu konuyla ilgili çalışmalar, soğuk duşların bağışıklık sistemlerini güçlendirdiğini ve enerji seviyelerini artırdığını göstermektedir.

Bazı araştırmalar soğuk suyun bağışıklığı güçlendirdiğini göstermiştir. Bununla ilgili yapılan bir araştırmada 30 gün boyunca soğuk suyla duş alan insanların daha az nezle ve gribe yakalandığı ortaya konmuştur. Ayrıca günlük soğuk suyla duş almanın vücudun kanserli tümörlerle savaşma yeteneğini arttırdığına ait kanıtlar da vardır. Tekrarlanan soğuk duş ayrıca kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde enfeksiyon sıklığını azalttığı da bulunmuştur.

Soğuk Duş Kilo Verdirir Mi?

Banyo yaparken veya yüzerken soğuk suyun metabolizmayı hızlandırdığı biliniyor. Vücut, kendisini tekrar ısıtmak için metabolizmayı hızlandırır. Yüksek metabolizmalar, düşük metabolizmalara göre daha fazla kalori yakar. Dolayısıyla kilo vermek için bu bir artıdır.

Soğuk suyun aynı zamanda vücudu sıcak tutmak için kalori yakan kahverengi yağ dokusunu harekete geçirdiği de biliniyor. Kahverengi yağ yakmanın kilo vermeye ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olup olmadığı hala araştırılıyor.

Soğuk Suyla Duş Almak Enerji Verir Mi?

Soğuk su sinir sistemini aktive ettiği ve kan ve beyindeki endorfin ve noradrenalin düzeylerini arttırır. Düzenli soğuk duşlar, kafeine benzer etkilerle enerji düzeylerini artırabilir. Kışın düzenli yüzme ve soğuk aylarda yapılan fiziksel aktivite gerginliği, yorgunluğu, hafızayı ve olumsuz ruh halini önemli ölçüde azaltır. Çalışmalar ayrıca soğuk suya dalmanın depresyon semptomlarını hafifletmede etkili olabileceğini de göstermiştir.

Soğuk Duş Saça İyi Gelir Mi?

Soğuk duşlar kan dolaşımını artırır ve iltihabı azaltır, cilt ve saç sağlığını ve görünümünü iyileştirir. Aynı zamanda soğuk su, cilt gözeneklerini de sıkılaştırır. Kepeğe karşı iyi geldiği de bilinmektedir. Dolayısıyla soğuk duşun cilt ve saça faydaları konusunda pek çok anekdotsal kanıt olmasına rağmen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İlginizi Çekebilir: Sağlıkla İlgili İlginç Bilgiler

Soğuk Duş Almanın Zararları

Soğuk su ile duş almanın yarattığı en büyük sorun, ciltteki rahatsızlık hissidir. Takdir edersiniz ki akan soğuk suyun altına herkes giremez. Bu arada çalışmalar da soğuk suya maruz kalmanın yetişkinlerde bilişsel işlevleri bozabileceğini göstermiştir.

Soğuk suyun kalp ve akciğer sorunlarına dair riskler de taşıdığı biliniyor. Çünkü soğuk su kan damarlarını daraltır, kan basıncını ve kalp atış hızını artırır. Soğuk suya maruz kalmak aritmilere (düzensiz kalp atışları) neden olabilir. Özetle aşırıya kaçılmadığı sürece ciddi problemler yaratmaz ancak kalp ve akciğer hastaları, astımlı bireyler ve de hamileler gibi risk altındaki kişiler soğuk suyla duş almadan önce bir sağlık uzmanına başvurmalıdır.

Soğuk Suyun Etkisini Hafifletme

  • Kısa Tutun: Soğuk duşu ilk kez denediğinizde, soğuk suyun altında 30 saniyeden fazla kalmayın. Vücudunuz alıştıkça süreyi artırabilirsiniz.
  • Kendinizi Alıştırın: İlk önce ılık suyla başlayın, ardından sıcaklığı yavaş yavaş soğuğa doğru ayarlayın.
  • Geçiş Yapın: İki üç dakikalık sıcak veya ılık suyla duş almaya başlayın. Daha sonra yaklaşık 15 saniye kadar soğuk duş alın. Bunu üç veya dört döngü boyunca yapın ve duşu soğuk aşamayla sonlandırın.

Hangisi Daha İyi: Sıcak ve Soğuk Duşlar?

Hangisinin daha iyi olduğunu tespit etmek zordur çünkü bu durum kişinin nasıl hissettiğine ve günün hangi saatte duş aldığına göre değişir.

  • Soğuk duşlar uyarıcı ve enerji verici olduğu için günün erken saatlerinde önerilir. Ilık veya sıcak duşlar ise uykuyu hazırlık aşamasındayken iyi gelir. Rahatlaratak uykuya geçişi kolaylaştırıcı bir etki yaratır. Bu yüzden sıcak/ılık duş için en iyi zaman akşam saatleridir.
  • Soğuk suyun vücuda teması kan akışını artırır ancak vücut yüzeyindeki kan akışını da azaltır. Dolayısıyla soğuk suyla duş almanın eklem ve cilt iltihaplarına iyi geldiği bilinmektedir. Sıcak veya ılık suyla duş almak, vücuttaki kan damarlarının açılmasını sağlayarak kas ağrılarını ve yorgunluk hissini hafifletebilir.

Her ikisini de seviyorsanız bazı uzmanlar şunu öneriyor:

  1. Duş alırken sıcak ve soğuk sıcaklıklar arasında geçiş yapın. 
  2. Sıcak veya ılık bir duşun ardından 60 saniye soğuk suyu açın.

 Bu yöntemlerle her iki duşun da avantajlarından yararlanabilirsiniz.

kaynak https://www.verywellhealth.com/are-cold-showers-good-for-you-7094732

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir