ludus aşk
Yaşam

Ludus Aşk Ne Demek?

Aşık olmak istiyorsunuz ancak bağlanma fobiniz mi var? Daha çok an’ı yaşamak istiyorsunuz ve geleceği düşünmek size göre değil mi? O halde siz bir ludus aşkı tam size göre. Ludus aşk da ne demek diyor olabilirsiniz. Garip bir tanımlama olsa da davranış bilimcileri ve aşk tutum ölçeğine göre ludus aşk diye bir tanımlama mevcut. Peki nedir bu ludus aşk? Gelin birlikte öğrenelim.

Oyunbaz Eğlenceli Başına Buyruk

Sevginin ve aşkın birçok türü vardır. Aşırıya kaçan mı isterseniz manipüle edici mi (bakınız lovebombing) sahiplenici mi tutkulu mu? Peki ya eğlenceli, şakacı ve neşelisi ister misiniz? İşte Ludus aşk ile yollarımız burada kesişiyor. Ancak Ludus aşk o kadar da basit değil herkes kaldıramaz.

Ludus terimi Latince’deki oyun şaka eğlence anlamındaki bir kelimeden türüyor. Buraya kadar her şey güzel ancak bağlanmak ve ayrıcalıklı hissettirmek ludus aşka göre değil. Ludus aşk hem flört etmek hem de şaka yapmak/alay etmekle karakterize edilen bir aşk türüdür. Gelecekteki günler, bu aşkın sözlüğünde yer almaz çünkü tamamen anı yaşamaya odaklıdır. Bağlılık olmadığı için diğer aşk türlerine göre daha hafiftir. (Burada aşk emekçisi birçok kişi ile yollarımız ayrılıyor. Ancak yine de bu aşk türü birçok kişi için ideal. Hey Z kuşağı burada mısınız)

İlginizi Çekebilir: Aşkım O Etek Çok Kısa

Kararlı Bir Çapkın: Ludus Aşk Nedir?

Davranış bilimci ve ilişki koçu Clarissa Silva, Ludus aşkı basit, çapkın ve şıpsevdi şeklinde tanımlıyor. Evlilik ve aile terapisti Claudia de Llano ise her ilişkinin başlangıcında görülen klasik bir duygu olarak ifade ediyor.

Şimdi ludus aşkı detaylı bir şekilde tanımlayalım:

  • Şakacıdır: Ludus aşk oyunbaz, neşeli ve kaygısızdır. Flört ederken alaycı ve şakacıdır. İlişkiler sanki bir oyunmuşçasına devam eder. (artık nereye kadar giderse)
  • Eğlencelidir: Eğlenmeye ve anın tadını çıkarmaya odaklıdır, keyiften ödün vermez.
  • Gündeliktir: Diğer aşk türlerine göre gündelik olup ciddi bir duygusallık içermez. Bağlılığa yer yoktur, geleceği düşünmez ve partnerine sözler vermez.
  • Spontanedir: Kendiliğinden gelişir, beklenmedik karşılaşmalar ve heyecan verici sürprizler bu aşkın temelidir.
  • Poliamoriktir: Birden fazla sevgiliye sahip olmayı destekler. Partnerler aynı anda birden fazla kişiyle flört edebilir.

Ludus aşkı bu şekilde tanımlayabiliriz. Peki siz bu aşk türü hakkı ne düşünüyorsunuz?

Son Söz Clarissa Silva’dan Gelsin:

Ludus aşkı dopamin, serotonin, adrenalin, testosteron ve östrojen gibi hormonları artırır. Bunların her biri coşku vericidir ve flört etmeye başladığımız kişiye karşı kendimizi sarhoş hissetmemize neden olur.

Bir sonraki yazıda ludus aşkın psikolojik temellerine ve toplumda yarattığı algıya değineceğiz.

kaynak https://www.verywellmind.com/ludus-love-8600784

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir