Kültür/Rehber

Bentonit Nedir?

Bentonit nosyonu, yaşlanan volkanik killeri tanımlayan bir özdektir. Terim ilk olarak ABD Montana Fort Benton yakınlarındaki bir kil tabakasını anlatmak için kullanılmıştır. Montmorillonit isimli özdek, kohezyonlu toprak cinsi olan kilin niteliğinde belirleyici ana etkendir. Bentonit nedir sorusunu şu şekilde de cevaplayabiliriz: Volkan hareketinden dolayı yanık özdek atığından imal edilen çok küçük cam parçacıklarının değişmesiyle oluşur.

Bentonit Nedir? Ne İşe Yarar?

Bentonit formasyonu, volkanik camın kil bileşiğine evrilmesini içerir. Bu işlem;

 • orijinal volkanik camın dokularının korunması ile
 • hidrasyon (su alma veya su ile kombinasyon) ve
 • alkali, baz ve muhtemelen silis kaybını gerektirir.

Bentonit, esas olarak smektit ailesine ait billur cinsinin kil elementlerinden imal edilir. Sodyum bentonitler devasa kesafetteki sıvıyı/suyu emer ve orijinal ölçeklerinin pek çok katı kadar genleşir. Bu hamlesi ile jel benzeri kütlelerin kalıcı süspansiyonlarının teşekkül etmesine neden olur.

Bentonit Ne İçin Kullanılır?

Bentonitler muhtelif amaçların hizmetinde olup bu amaçları aşağıdaki gibi örnekleyebiliriz: Bu başlıkta sodyum bentonitlerin ne işe yaradığından ve nerelerde kullanıldığından söz edelim:

 • Barajlarda ve kağıt imalatında
 • dökümhane kumlarında
 • asbest ve mineral yünlerin yapıştırılmasında;
 • sondaj çamurları olarak;

Bentonite, hangi alanlarda değerlendirilir sorusuna

 • çimento ve agrega ürününde,
 • seramiklerde,
 • emülsiyonlarda,
 • böcek ilaçlarında,
 • sabunlarda, ilaçlarda
 • renk kaplama/boya prosedürlerinde

cevabını verebiliriz. Bir diğer bentonit türü olan kalsiyum bentonitleri ise az önceki cinste olduğu gibi genleşmezler. Bazen fuller toprağı olarak lanse edilen emici bir kil olarak kullanılan ince taneli agregaya dönüşürler.

📢📢↪️Granit Nedir?↩️

Bentonit Zararlı Mı?

Doğal olarak oluşan bir zemin kili tıynetine sahip bentonit, inorganiktir ve toksik değildir. Bentoniteler cilt ile temas ettiğinde tahriş etmez ancak göze zararlıdır bu yüzden göze değdirmemek gerekir. Bentonitler, doğal bir kil ürünü sıfatına haiz olduğu için birçok element, bileşik ve kuvars barındırır. Bu sebeple özdeğin hasıl edeceği en ciddi tehlike inhalasyondur. Alüminyum silikat bentonit parçacıkları, bilyeli kil veya kaolininkinden çok daha küçük olsa da; bu durumun onlarla ilişkili olacak kuvars parçacıkları için de geçerli olup olmadığını söylemek zordur.

Bentonitler Nerede Bulunur?

Bentonit, Ordovisiyen-Neojen dönemlerinde (yaklaşık 488,3 ila 2,6 milyon yıl önce) çökelmiş kayalarda bulunur. Amerika Birleşik Devletleri, bu özdeğin başlıca üreticisi olup içinde Türkiye’nin de olduğu muhtelif ülkeler (Almanya, Japonya) önemli üreticiler arasındadır.

Türkiye’de Bentonit Nerede Var?

Türkiye, Bentonit yönünden velut bir coğrafyadır. Ülkemizde İç Anadolu’da tekasüf eden Bentonite’ler, Ankara ve Eskişehir çevresinde karşımıza çıkar. Diğer yandan Tokat, Ordu, Edirne gibi illerimiz de bu özdeğin bulunduğu illerimizdir.

Medikil bentonit içeren takviye edici gıda ne işe yarar?

İnsanlar, binlerce yıldır pestilential (toksin) ciltteki özdekleri tedricen arındırmak için bentonite kili kullanırlar. Bu özdeğin kil formu, cilt ürünlerinde sağaltıcı bir etki ifa etme görevi üstlenir. Ancak hazım problemlerini giderme veya vücuttaki toksinleri defetme amacıyla da yiyeceklere veya içeceklere eklenerek tüketilir.

Bentonit İçilir Mi?

Bentoniteler’in mühim özelliklerinden biri içilmesidir. Bentonitler, cilde sürülebilen ve/veya likit olarak tüketilebilen malzemelerdir. İçerek tüketip faydalarından istifade etmek için ürünün içilebilir olması ve bir uzmandan bilgi almak önemlidir.

Bentonit Sıvısı Nedir?

Bu özdeğin sıvısı asidik ve bazik ölçeği (ph9) vücut alkalisini besleme/destekleme özelliğine haizdir. Dolayısıyla vücutta toplanan muzır ve patojenik özdekleri uzak tutarak sağlığın korunmasında yardımcıdır.

Bentonit Ne İşe Yarar?

Bentonit’lerden normal olarak sır/jöle ve kil gövdesi karışımlarında (% 3’ten az) çok küçük ölçeklerde faydalanabilirsiniz. Bunun sadece küçük bir bölümü serbest kuvars olup serbest kuvarslar potansiyel olarak daha cılızdır. Bu sebeple havada kalma olasılığı daha yüksektir, bu da özdeğin havada kalma olasılığını hipotetik yükseltir.

bentonit nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir