Kahve

Ananas Çayı Tarifi

Ananas çayı, ananas meyvesi, tohumları, kavkısı veya yaprağından yapılan floral bir içecektir. Hatta ananas suyunun normal bir çay hazırlığında harmanlanarak bile yapılabilir. Hazırlama yöntemine bakılmaksızın, bu çaydaki temel aktif özdeklerin çoğu mevcuttur. Ancak buna rağmen, çayın yapım aşamasındaki çeşitlilik, çayın sağlığa yararları hususunda hafif bir tesire sahiptir.

Ananas Çayı Ne İşe Yarar?

İnsanlar, ekseriyetle ananas suyunu mağazadan satın almak yerine ananas çayı içmeyi tercih eder. Bunun sebebi ananas çayının işlenmemiş olması veya çok fazla şeker ihtiva etmemesidir. Ananas çayı, çoğu hazırlıkta kendi özünü ve otantik çeşnisini muhafaza eder. Bu çay, en çok ananasın en çok yetiştiği ve palazlandığı coğrafyalarda popülerdir. Ancak meyvenin mevcudiyeti ve çayın üretim kolaylığı, tropikal olmayan bölgelerde de bu çay türünü bilinir hale getirmiştir.

Ananas Çayı Faydaları

Bromelain, ananastaki en iyi aktif bileşendir ve doğrudan iltihabı tenzil etmekle bağlantılıdır. bu yüzden bu çay ekseriyetle artritli kişiler için doğal bir sağaltım yöntemidir.  Bu etki, idrara çıkmaya yardım ettiği gibi ödem semptomlarını da en aza indirger. Ananas çayının en önemli diğer faydalarını da aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

  • Pek çok insan vücudundaki su tutma/ödem problemini ifna etmek için ananas çayını kullanır.
  • Bu antienflamatuar tesir, süreğen/kronik baş ağrıları ve/veya irritabl bağırsak belirtisinden muzdarip kişiler için de iyidir.
  • Kesif C vitamini ve muhtelif antioksidanlar ihtiva eden çay, çabuk yaşlanmaya mani olma hususunda başarılıdır.
  • Müzmin maraz/dert ve nörodejeneratif rahatsızlık riskini de tenzil eder.

Ananas çayı, içerdiği besin yoğunluğu nedeniyle kilo kaybı sorunu yaşayanlara da iyi gelir. Bromelain, hormonal seviyelerden enerji vermeye kadar sağlığın birçok veçhesine yardımcı olacak metabolizmayı uyarmakla bağlantılıdır.

Ananas Çayı Nasıl Yapılır?

Bu çayı evde yapmak istiyorsanız en önemli husus, demleme yönteminize karar vermenizdir. Ananas çayı ile fazla kilolarınızdan kurtulmak/bu kiloları ifna etmek istiyorsanız, en iyisi;

  • meyvenin suyunu kullanmaktan imtina etmek
  • meyveyi kabuğu (kavkı) ve yapraklarıyla kullanmaktır.

Ananas çay, kesif antioksidan ihtiva eden ve ferahlatıcı bir özdektir. Fark yaratan bir çeşniye sahip ananas kavkı ve çekirdeklerini yaz ve kış mevsimlerinde tüketebilirsiniz.

Ananas Çayı Tarifi

ananas çayı

Gerçek ananas parçaları yerine ananas suyu kullanırsanız, bu evrede suyu ekleyebilirsiniz. Şimdi ocağı kapatın ananas çayını 2-3 dakika örtün, çay aromasının tamamen içeri sızmasına izin verin. Bu basamakları takip ettikten sonra içeceğinizi sıcak ya da soğuk olarak tadımlayabilirsiniz.

Ananas Kabuğu Çayı Tarifi

Ananas Çayı Zararları

Kesif C vitamini içiminin bulantı, ishal ve muhtelif mide problemlerine neden olma ihtimali vardır. Aynı şekilde bromelain fazla tüketildiğinde müfrit regl kanamasına veya deri döküntüsüne sebebiyet verebilir. Ananas suyu şeker yönünden velut olduğu için müfrit içimi kilo alımına neden olur. Ayrıca reflünün tetiklenmesine de zemin oluşturacak bir özdektir.

Ananas kabuğu neden tuzlu suda bekletilir?

Bundaki amaç ürünün kabuğunun sağlığa olan velut tesirinden yararlanmaktır. Ananas, bağırsaklardaki yiyeceklerin ufalanmasını ve besin özdeklerinin emilimini teshil eder. Dolayısıyla ürünü tuzu bol suda bekletmek, hazım ve mide patojenlerine olumlu bir tesir yaratır.

Ananas çayı zayıflatır mı?

Bazı çalışmalar, ananastaki temel gıda maddelerinden biri olan C vitamininin kilo vermeyi teshil ettiğini söyler. Kesif C vitamini ve antioksidan ihtiva eden ananas, muafiyet mekanizmasını güçlendirir ve diyet kalitesini pekiştirir. Ananas çay özdeği, daha zayıf olmanıza direkt bir tesiri yoktur fakat sıvı tutulmasını azaltır. Bu da ananas çayının zayıflamak isteyen kişilere olan muazzam bir fayda sağlayacağının belirtisidir/nişanesidir.

Ananas Çayı Kaç Kalori?

Ananas çayının kalori malumatı (bilgisi) fazla kilolardan arınma için mühimdir. Öncelikle ince dilimlenmiş ananasın 20 cal ve bir kademe büyüğü olan ananasın (orta) ise 45 cal olduğunu ifade edelim. Diğer yandan bu meyvenin 200 gr ölçeğindeki suyundaki kalori değeri ise hipotetik 116’dır.

Ananas Kabuğu Maskesi

Ananas kavkısının çay gibi bir formüle dönüşmesine ek olarak sihirli bir etkisinden de bahsedelim. Bu etki, cilde iyi gelme özelliğine haiz olan doğal bir maske rolünü üstlenmektedir. Bu tabii kaynak,

  • cildin yumuşamasına
  • kuru tenlerin nemlenmesine ve/veya
  • daha sıhhatli bir görüntü elde etmesine katkı yapar.

İşte pratik bir şekilde yapılabilecek kolay ve verimli ananas kabuğu maske yapılışı

Sodalı Türk Kahvesi Yararları ve Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir