Coolidge Etkisi Nedir, Coolidge Effect, Coolidge Etkisi Hikayesi
Yaşam

Coolidge Etkisi Nedir?

Coolidge etkisi, eşlerini aldatan insanların sığındığı bir fenomen mi? Bu fenomen, aldatmanın bilimsel açıklaması… Coolidge Etkisi, uzun süre ilişki yaşayan bireyleri olumsuz etkileyen bir terim, belki de erkekler niye aldatır sorusunun cevabı…

En basit ifadeyle coolidge etkisini libido yükselmesi olarak tanımlayabiliriz. Coolidge Etkisi, herhangi bir ortama bir kadın dahil olduğunda erkeklerdeki libido artışını ifade etmek için kullanılan bilimsel bir terimdir. Genelde erkek davranışlarını açıklayan biyolojik bir fenomen olarak bilinir. Ancak erkeklere göre daha az bir oranla da olsa etkisi kadın davranışlarında da görülür.

Böyle bir etkinin var olduğuna inanabilir ya da bu etkinin anlamsız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bilim insanlarına göre böyle bir etki gerçekten var. Peki, bundan nasıl eminler? Tabi ki yaptıkları deneyler ile… Şimdi gelin HaftalıkGünlük sitesinde coolidge etkisiyle ilgili merak edilenlere birlikte göz atalım.

Fareler Üzerinde Coolidge Etkisi Araştırması

Bu etkiyi ispatlamak isteyen bilim insanlarının yaptıkları deney şu şekilde: Bir erkek fareyi içi dişi farelerle dolu olan bir kafese koymuşlar. Erkek fare, bir süre sonra kafesteki tüm dişi farelerle çiftleşmeye başlamış. Çiftleşecek fare kalmayınca ise eski hevesi kalmamış ve kafesteki tüm dişi farelere sırtına dönerek onları görmezden gelmiş. Bir süre sonra kafese çiftleşme döneminde olan yeni dişi fareler konulmuş. Yeni dişileri göre erkek farenin tüm isteksizliği yok olmuş ve kafese konulan yeni farelerle de çiftleşmiş. Deney bu şekilde devam etmiş ve erkek fare, çiftleştiği dişi fareleri görmezden gelerek yeni farelerle çiftleşmeyi sürdürmüş.

İlginizi Çekebilir:📢Sevimli Saldırganlık Nedir?

Bilim insanları Coolidge etkisini kanıtlamak için farklı hayvan türleriyle de deney yapmış ve hemen hemen fare deneyi ile aynı sonuca ulaşmışlar. Ayrıca çiftliklerdeki keçi ve boğaların da sürekli farklı bir dişiyle çiftleşmek istemelerinin de bu etkiyi kanıtladığını söylüyorlar.

Peki hayvanlar aleminde görülen bu durum, insanlarda nasıl? İnsanların da Coolidge etkisi altında olduğunu kanıtlayan bazı veriler var. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar aşağıdaki gibi:

  • Cinsel terapiste giden erkekler, eşleriyle sorun yaşadıklarını ancak sevgilileriyle sorun yaşamadıklarını itiraf etmişler.
  • Erkeklerin % 40’ı cinsel yaşamına heyecan katmak adına farklı biriyle birlikte olmak istediğini söylemiş. Farklı bir erkekle birlikte olmak isteyen kadınların oranı ise %20 olarak belirlenmiş.  

Yapılan bir ankette hiç kimse eşini aldattığını söylemek istemez. Ancak araştırmacılar herkese açık bir ankette yukarıdaki sonuçlara ulaşmışlar. Bu veriler biyolojik bir fenomen olan Coolidge Etkisi’nin insanlar arasında da geçerli olabileceğini gösteriyor.

Coolidge Effect Neden Kaynaklanıyor?

Coolidge etkisini kabul eden bilim insanlarına göre, her şeyin nedeni dopamin hormonu. Fare deneyini hatırlarsak; bilim insanları, yeni bir dişiyle karşılaşan erkek farenin dopamin seviyesinin arttığını gözlemlemiş. Fakat çiftleştikten sonra dopamin seviyesi azalmış. Ne yazık ki bu konuda dopamin seviyesini frenleyecek bir şey yok. Fakat Coolidge etkisi altına girmemek için güzel bir yöntem var: Zeka!

London School of Economics Üniversitesi’nden Satoshi Kanazawa isimli bir psikolog, asanet.org sitesinde why liberals and atheist are more intelligent başlıklı bir araştırma yayınladı. Çıkan sonuç su: Zeka seviyesi yüksek olan erkekler, eşlerine sadık oluyor. Dolayısıyla Satoshi Kanazawa, cinsel sadakatin erkeğin IQ’su ile yakından bağlantılı olduğunu ortaya koymuş.

Coolidge etkisinin neden kaynaklandığına ilişkin bir diğer yorum şu: Erkekler, mümkün olduğunca fazla dişiyi dölleme içgüdüsü gelişkin olan canlılardır. Coolidge etkisinin dişilerde daha az görülmesinin nedeni ise hamilelik süreci. Dişiler için çiftleşme sonrası süreç daha zorlu. Bu nedenle dişiler çiftleşme sonrasını erkekler kadar rahat atlatamaz. Bu da kadınların ideal eş seçiminde daha seçici olmalarına neden olur. Biyolojik nedenlerden dolayı Coolidge etkisi kadınlarda daha az görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:📢Apofeni Anlam ve Anlamsızlık

Coolidge Etkisi İsmi Nereden Geliyor?

Peki, bu bilimsel terim neden Coolidge Etkisi olarak tanımlanıyor? Kim bu Coolidge, hemen cevaplayalım. Calvin Coolidge, ABD’li bir siyasetçidir. 1872 ve 1933 yılları arasında yaşamış, 1923 ve 1929 yılları arasında da ABD’nin 30. devlet başkanı olarak görev yapan kişidir. Coolidge etkisi gibi bilimsel bir terime ABD Başkanının adının konu olma hikayesi ise şu şekilde:

ABD Başkanı Coolidge ve eşi Bayan Coolidge, ülkedeki bir tavuk çiftliğini ziyaret eder. Bayan Coolidge, çiftlikteki horoz sayısının az olmasına rağmen üretilen yumurta sayısının fazla olmasının nedenini merak eder. Bunu çiftçiye sorar. Çiftçi, tek bir horozun her gün onlarca farklı tavukla çiftleştiği cevabını verir. Bayan Coolidge, çiftçiye bunu başkana da söyleyin der. Daha sonra aynı yere başkan Coolidge gelir ve çiftçi, Bayan Coolidge’e verdiği cevabı başkana iletir. Bunun üzerine başkan, çiftçiye peki, horozlar her gün aynı tavukla mı çiftleşiyor diye sorar. Çiftçi ise her horozun istediği kadar tavukla çiftleşebildiğini söyler. Bu cevabı duyan başkan Coolidge ise çiftçiye şunu der: bunu lüften karıma söyleyin.

Yaklaşık 100 yıl önce yaşanan bu olay, zamanla kulaktan kulağa yayılır ve Coolidge ailesi, önemli bir biyolojik fenomenin baş aktörü olur. Bu diyalog, ikilinin yaşadığı memnuniyetsizliği biraz örtük bir biçimde ifade ediyor. Ancak tüm erkeklerin Coolidge Etkisi altında kalabileceğini ifade etmeden önce durup düşünmekte fayda var. Mutlu ve zeki olanlar, geçerliliği kanıtlanmış bu etkiyi kolayca bertaraf edebilir. Aksi takdirde suçu her zaman Coolidge etkisine atmanın sonuçları acı olacaktır! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir