Dünya Çay Günü Önemi Nedir Ne Zaman Kutlanır
Kahve

Dünya Çay Günü Ne Zaman?

Sudan sonra en çok tükettiğimiz içecek kahve olsa da çayın müteber yeri her zaman başka. Kahvaltı masalarından hiçbir zaman eksik olmayan çay, birçok evin en kıymetli içeceği konumunda. Çayın müstesna önemi ve değerini elbette tartışamayız. Her ne kadar ulaşılması çok kolay olsa da yokluğu büyük üzüntü verir. Çayın en çok içildiği anlardan biri de kutlamalardır. Bir pastanın ya da tatlının yanında ikram ederiz ve gülümsemeler eşliğinde afiyetle içeriz. Peki, ya çayın kendisinin kutladığımız ve kutsadığımız özel bir etkinlik olsaydı… Evet, böyle bir etkinlik var; adı da dünya çay günü.

Dünya Çay Günü Ne Zaman?

Dünya çay günü, sıradan bir çay içme etkinliği değil. Müdanasız beşeri konularda olduğu gibi daha mühim konulara dikkat çekmek için hazırlanan bir gün. Bu konulara geçmeden önce dünya çay günü ne zaman kutlanır sorusuna cevap verelim. Çay gününün kutlandığı tarih 15 Aralık’tır. 15 Aralık günü çay içiyorsanız, fark etmeden de olsa uluslararası çay günü kutlaması yapıyorsunuz demektir.

Uluslararası Çay Günü ve Önemi

İnsanlar, çay gününü tek bir bölgede kutlamaz çünkü bu hissiyat evrensel ve sınırsızdır. Hindistan veya Vietnam dahil çaya sevdalı birçok insan mühtelif ülkelerde bu hissiyatı sevdikleriyle paylaşır. Peki, çay gününün önemi ne, neden uluslararası çay günü diye özel bir gün var?

Çay günü, kültür şahikasını aynı kantara koymak için inşa edilen müstesna bir gündür.

  • Çay endüstrisinde yaşanan beyhude olmayan sorunlar
  • Bu endüstride çalışan işçilerin zorlu çalışma ritüelleri
  • Endüstriyel rekabete dayanamayan çay üreticileri ve satıcıları

İşte uluslararası çay günü, genel olarak yukarı belirttiğimiz maddeleri ihtar etmek amacıyla var olan bir gündür. Dünya çay günü, bu amaçları anımsatmak gibi müstesna bir hedefe sahiptir. O halde emeğe saygı, çay içmeye devam…

✅✅ 👉Kahve mi uyku kaçırır elma mı?👈

Dünya Çay Günü İlk Kez Ne Zaman Kutlandı?

Geleneksel hale gelen uluslararası çay günü, yaklaşık 16 yıldan beri anılan bir gün. İlk kez takvimler 2005’i gösterdiğinde kutlanan bu muteber güne ilk ev sahipliği yapan bir güney doğu asya ülkesi oldu. Bu ülke Hindistan’dan başkası değildi.

Özel Bir Çay Günü Doğuyor

2005 yılında muhtelif ülkeler Hindistan’da bir etkinlik organize ettiler ve bu etkinliğe Çay Konferansı adını koydular. Konferansa Asya ve Afrika’dan çok sayıda toplum kuruluşu katıldı ve işçi ücretleri, toprak sahipliği, fiyatlandırma politikaları ve adil olmayan yarış gibi konuları tartıştılar. Çay ürün gücünde söz sahibi olan ülkelerin delegeleri konferans sonunda müstahsil ve satıcıların korunmasına yönelik bir bildiri yayınladı.

Buna ek olarak Hindistan Çay Kurulu da gerekli mercilere başvurarak dünya çay günü için özel bir kutlama günü talep etti. Bu talep BM tarafından kabul edildi ve yılın son ayının 15. günü Dünya Çay Günü doğmuş oldu.

Uluslararası Çay Günü Kutlamaları

Çay severler için her gün çay günü. Dünya çay gününün nasıl kutlanacağına dair herhangi bir bildiri yayınlanmadı. Herkes çay içerek, çay iyi ki varsın gibi memnuniyet bildiren ifadeler kullanarak kendi çapında ya da arkadaşlarıyla çay günü kutlaması yapabilir.

Dünya Çay Gününe Mesaj

Özetle dünya çay gününü amacına uygun bir şekilde kutlamak istiyorsanız, adil ticaret anlayışı kapsamında çay üreten ve satan firmaların ürünlerini kullanmanız yeterli. Çünkü dünya çay gününe en iyi desteği bu şekilde verebiliriz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir