Dünyanın En Dik Sokağı

Galler’in kuzeybatısı bölgesinde Harlech isimli şirin bir kasaba yer alıyor. 1400 nüfuslu sakin bir sahil beldesi olan Harlech kasabası, yakın zamanda turistlerin akınına uğrayacak gibi. Çünkü bu kasaba resmi kayıtlara göre dünyanın en dik sokağını bünyesinde barındırıyor.

% 37,5 Eğime Sahip Dünyanın En Dik Sokağı

Bu unvanı alan sokağın adı Ffordd Pen Llech. Sokağın eğimi, % 37,5. Bu eğim, Ffordd Pen Llech’i dünyanın en dik sokağı yapmış durumda. Bu unvanı tescillendi çünkü sokak, artık Guinness Rekorlar Kitabı’nda.

Ffordd Pen Llech isimli sokaktan önce dünyanın en dik sokağı Yeni Zelanda’da yer alan Baldwin sokağıydı. Bu sokağın eğimi ise % 35. Dolayısıyla Baldwin Sokağı’nın en dik olma unvanını kıl payı kaptırdığını söyleyebiliriz.

Uzun Bir Süre Sonra Gelen Ödül

Ffordd Pen Llech Sokağı sakinleri, rekorlar kitabına girmek için uzun bir süre kampanya yürütmüş. Sonuç olarak amaçlarına ulaşarak % 2,5 gibi küçük bir farkla dünyanın en dik sokağı unvanını kendi yaşadıkları sokağa getirmişler. Sokakta yaşayanların bu rekoru kırdıkları için büyük bir parti hazırlığında oldukları söyleniyor.

dunyanın-en-dik-sokagi

Bu sokağın rekorlar kitabına girmesi için uğraşan Sarah Badham, hem üzgün hem de mutlu. Sarah Badham duygularını şu şekilde ifade ediyor: ”Bu unvanı Yeni Zelanda’dan alıyoruz. Doğrusu kendimi kötü hissediyorum. Unvanı paylaşmayı dilerdim. Ancak bizim yaşadığımız sokak kesinlikle daha dik”.

Diğer yandan Guinness World Records Genel Yayın Yönetmeni Craig Glenday’in görüşleri ise şu şekilde: “Harlech kasabasında yaşayanlar, Ffordd Pen Llech sokağının bu unvanı kazanması için ciddi bir irade gösterdi. Bu konuda ciddi bir beklenti olduğunu biliyordum. Sonucun bölge sakinlerini sevindirdiğini görmekten gerçekten mutluyum. Umarım dünyanın birçok yerinden çok sayıda insan, bu unvanı elinde bulunduran Ffordd Pen Llech sokağını görmek için Harlech kasabasını ziyaret eder.”

ll

Zorlu Coğrafyanın Getirdiği Ödül

Bölge halkının anlattıklarına göre dünyanın en dik sokağı olan Ffordd Pen Llech, eğimli yapısıyla gerçekten yaşamı zorlaştırıyor. Yürüyüşçü ve bisikletçilere meydan okuyan sokak, öylesine dik ki bazı yerleri araç geçişine kapatılmış. Karşıt yönden gelen ve yokuşta karşılaşan araçların dur kalk yapamaması üzerine sokağın bir bölümü tek şeride indirilmiş.

Ffordd Pen Llech’in dünyadaki en dik sokak olması, yerel halkı fazlasıyla mutlu etmiş durumda. Ancak bu durumun Harlech kasabası için bir bedeli olabileceği konuşuluyor. Örneğin Yeni Zelanda’daki Baldwin Sokağı’nın en dik sokak seçilmesinin ardından bölgeye otobüs dolusu binlerce turist gelmiş. Bu turistler yolun ortasında durup sürekli fotoğraf çekmiş ve bölgedeki yaşamı negatif etkilemiş. Ayrıca turistlerin tuvaletlerini kullanmalarından şikayet eden bölgedeki işletmelerin sahipleri, sokağa halka açık bir tuvalet inşa etmişler. Bu tuvaletin yapımında toplam 90,000 dolar harcanmış.

Bir sokağın dünyanın en dik sokağı olması için şu kriterleri yerine getirmesi gerekiyor: Halkın sokağı sıklıkla kullanması ve üzerinde araç trafiğinin olması… Galler’in Harlech kasabasındaki Ffordd Pen Llech Sokağı, bu kriterleri karşılıyor. Bu yüzden % 2,5 eğim farkıyla unvanı Baldwin Sokağı’ndan alarak dünyanın en dik sokağı olmaya hak kazandı.

Böylesine dik bir yokuşa sahip olan sokak ve caddeler, bize bir yerden tanıdık geliyor. Ülkemizde bu tarzda birçok sokak ve cadde sayabiliriz. Belki sıradaki dünya rekorunu ülkemizdeki bir sokak kırabilir. Ancak bunun için % 37,5 eğimden daha fazla eğime sahip olan bir sokak ve bu işi tamamlayacak gönüllüler bulmak gerekiyor.

Kaynak

İlginizi Çekebilir: Ölmenin Yasaklandığı Yer

İlginizi Çekebilir: Bu Kasabaya Erkeklerin Giriş Yapması Yasak!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*