Küresel İklim Değişikliği İyimserliği, 10 Trend Bizi Hayata Bağlıyor
Yaşam

Küresel İklim Değişikliği: İyimserlik için 10 Trend

Son zamanlarda gezegenimizle ilgili sürekli olarak kötü haberler ile karşılaşıyoruz. Bu haberler bizi bir umutsuzluk çukurunun içine hapsediyor. Özellikle dünyayı ve dünyadaki insanları koruması gereken kurumlara olan güvensizlik bu süreci daha da kötü hale getiriyor. Dolayısıyla birçok iklim aktivisti bu konuda tükenmişlik yaşıyor. Ancak yine de umutlar sona ermiş değil. Küresel iklim değişikliği sürecinde iyimser kalabilmek mümkün. Çünkü umutların sürmesi için birçok neden var.

Küresel İklim Değişikliği Mücadelesinde 10 Trend

O halde küresel iklim değişikliği ile mücadele konusunda umudumuzu yeşerten gelişmelere geçelim. İşte gezegenimizin geleceğine ilişkin iyimserliğe ilham veren trendler:

1. Daha Fazla İnsan Küresel İklim Değişikliği Konusunda Endişeli

Her zamankinden daha fazla insan, iklim krizi ve onun öngörülen sonuçları konusunda endişe duyuyor. Amerikalıların yüzde 59’u, Dünya’nın ısınmasının kendileri için çok veya aşırı derecede önemli olduğunu söyledi. Bu oran 2018’de yüzde 49’du.

2. 2021, Yerli Topluluklar İçin Birçok Zafere Tanık Oldu.

Yerli egemenliği hareketi, hak ettiği ilginin bir kısmını gördü. İster araziyi geri alma şeklinde, ister hükümet kurumlarının Yerli arazi yönetiminin değerini anlamaya başlaması şeklinde olsun, 2021, gezegendeki Yerli topluluklar için birçok kazanıma tanık oldu.

Avustralya’da yaklaşık 400.000 dönüm arazi Doğu Kuku Yalanji halkına iade edildi. Ayrıca Kaliforniya’da 1.199 dönüm sekoya ormanı ve çayır Esselen kabilesine devredildi.

3. Büyük Kuruluşlar, Maden Endüstrilerindeki Mali Varlıklarından Vazgeçiyor.

Yayınlandığı an itibariyle yaklaşık 1.497 kurum fosil yakıtlardan vazgeçti. Böylece 14,6 trilyon dolarlık bir değer elde etti.

Dolayısıyla vatandaşların artan baskısı sayesinde büyük kurumlar, maden endüstrilerindeki mali varlıklarını elden çıkarıyor. Dünyanın en zengin üniversitesi Harvard Üniversitesi, petrol ve gaz endüstrilerindeki mali varlıklarını elden çıkaracağını duyurdu. Aynı taahhütlerde bulunan diğer güçlü kurumlar/organlar arasında Oxford Üniversitesi, Ford Vakfı, NYC Emeklilik, Maine eyaleti, Boston Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi bulunmaktadır.

4. Elektrikli Araçlar Yükselişte.

Araçların elektrifikasyonunu teşvik eden politikalar, temiz araba programları, altyapı geliştirme ve mali teşvikler federal ve eyalet çapında yayıldı. Bu politikalar ve teşvik programları önemlidir. Çünkü arabaların küresel sera gazı emisyonlarına yaptığı büyük katkının azaltılmasına yardımcı olacaklar. (Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm sera gazı emisyonlarının neredeyse yüzde 20’si arabalardan ve kamyonlardan geliyor).

5. Müşteriler Satın alma Güçlerini Kullanıyorlar.

Müşteriler endüstri çapında sürdürülebilirlik değişikliklerini yönlendirme amacıyla satın alma güçlerini her zamankinden daha fazla kullanıyor. Accenture tarafından yayınlanan bir araştırma, salgının başlangıcından bu yana tüketicilerin yüzde 67’sinin daha çevre dostu ve etik alışverişler yaptığını bildirdiğini ortaya koydu.

İlginizi Çekebilir: Yağmurdan Sonra Yayılan Gizem📢 Petrikor

6. İnanç Liderleri Değişimi Savunuyor.

Tüm büyük dinlerin inanç liderleri iklim krizinin gerçekliğini kabul etti. Çeşitli inançlardan yaklaşık 40 lider, Ekim 2021’de bir araya geldi. İnanç topluluklarının merkezinde yer alan ahlak değerleri ile gezegene ve insanlarına bakma sorumluluğu arasındaki ilişkiyi kabul eden ortak bir çağrı imzaladı. Çevresel Adalet İnanç Liderleri ve GreenFaith gibi dinler arası grupların bir parçası olan bu liderler, hükümet yetkililerini ve cemaat üyelerini gerekli önlemleri almaya teşvik etmek için bir araya geliyor.

7. Çevresel Adalet Dünya Çapında Tanınmaktadır.

Çevre adaleti tarihte ilk kez 2020’deki ABD Başkanlık tartışması sırasında kabul edildi. O zamandan beri hem federal hem de eyalet düzeyinde daha geniş çapta dolaşan bir kavram haline geldi.

Çevre Koruma Ajansı Başkanı Michael Regan, çevresel adaleti ajansın birinci önceliği olarak belirlemiştir. Ve Kuzey Carolina Çevre Kalitesi Departmanı Sekreteri olarak çevresel adaleti teşvik etme konusunda güçlü bir geçmişe sahiptir.

8. Plastikle Mücadele Mevzuatı Tüm Dünyada Yükselişte.

Marketler nihayet portakalların plastiğe sarılmasının hiçbir anlamı olmadığının farkına varıyor. 90’dan fazla ülke, tek kullanımlık plastik poşetler ve plastik ürünlere yönelik yasaklar veya ücretler belirledi.

9. Yenilenebilir Enerji Daha Uygun Fiyatlı ve Yaygın Hale Geliyor.

Rüzgar ve güneş santralleri son on yılda yüzde 70 ve yüzde 89 daha ucuzladı. Ayrıca pandemi döneminde talebin arttığı tek enerji kaynağı türü yenilenebilir enerji kaynakları oldu.

10. Küresel Liderler Birleşiyor ve Sözler Veriyor.

Uzun süredir birbirleriyle anlaşmazlığa düşen hükümetler, gezegenin iyileştirilmesi amacıyla bir araya geliyor. Birlikte dünyanın yıllık karbon ayak izinin yaklaşık yüzde 38’ini oluşturan ABD ve Çin, COP26’da 2020’lerde İklim Eyleminin Geliştirilmesi adlı ortak bir taahhüt imzaladı.

Taahhüt, çok fazla somut eylem maddesi olmaksızın belirsiz hedefler ortaya koyuyor. Ancak bu, Çin’in ilk kez metan emisyonlarını azaltma ihtiyacını kabul ettiğini gösteriyor. Ayrıca metan emisyonlarının azaltılması için bir hedef belirlediği ve her iki ülke adına bu on yıl içinde harekete geçme aciliyetini sembolize ettiği anlamına geliyor.

Dolayısıyla bize ilham vermesi ve bizi ileriye taşıması için hareketteki başarıları kendimize hatırlatmamız önemli. Kötü haberlerin haberle değiştirilebildiği bir dünyada iyiyi aramanın çok değeri var. Bu hareketlerin başarılarını kendimize hatırlatmamız bize ilham vermesi ve bizi ileriye taşıması açısından önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir