Yaşam

Şelengo Nedir?

Daha önce şelengonun gizemi ile karşılaşmadıysanız ne olduğunu hemen söyleyelim. Şelengo yenen bir şey; klasik görünümlü olmasa da bildiğimiz sebzelerden farkı yok. 3 farklı besin özdeğinin özelliklerini bünyesinde barındırmasıyla popüler; karpuz, kavun ve salatalık… Sofraların mevsimsel demirbaşı bu 3 mahsulün etkisini şelengoda görmek mümkün; betimlenişi bile akılda kalıcı olması için yeter bir sebep.

Şelengo Nerede Yetişir?

Bu zerzevatın ana özeğinin -merkez- şanlıurfa olması, bu ilginç sebzeyi bir parça daha özel kılıyor; yani bizden biri. Şanlıurfa Viranşehir’de palazlanan şelengonun yaz sebzesi olduğunu anlamak zor değil; çünkü satıhı itibariyle tam bir karpuz gibi.

Şelengo Nedir, Nasıl Tüketilir?

Şelengoyu yemek için elimizi çabuk tutmamız gerekiyor çünkü tarladan koparıldıktan sonra hemen yemek gerekiyor. Neyse ki 2-3 gün gibi bir zamanımız var. Tarladan koparanların şelengoyu 2-3 gün içinde yemeleri gerekiyor. Peki, bir diğer soru; Taze bir şelengoyu nasıl değerlendirirsiniz? Bu müstesna zerzevattan farklı şeyler yapılabiliyor; söz gelimi cacık… Şelengodan güzel bir cacık oluyor; aynı zamanda dolması, turşusu ve salatası da sofraları şenlendirebiliyor. İsteyenler şelengoyu kabuğuyla da yiyebiliyor; bu ürün tam bir joker.

👉 Kahve Unu Nedir?

Şelengo Faydaları

Şelengonun en büyük faydalarından birinin bölge turizmine olduğu ifade edebiliriz; bu konuya az sonra değineceğiz. Şelengonun yararlı ve müteber bir mahsul olduğunu belli eden mühim faydaları da var.

  • Kan şekerini tenzil ediyor.
  • Kandaki ekzo/endotoksinleri temizliyor.
  • Acı olanları da isilikleri iyileştiriyor.

Şelengo Fiyatı Ne Kadar?

Bir kaynağa göre 2012 yılında şelengonun kilosu 20 kuruştan satılıyormuş. 2019’a geldiğimizde ise kilo fiyatı 5 TL’lik birimlerle lanse edilen şelengo, yerel çiftçilerin lezzetli bir gelir kalemi olabiliyor.

Salatalığa Benzeyen Meyve: Viranşehir’in Gururu

Şu ana kadar şelengonun tanıtımı için fazla bir emeğe lüzum görülmemesi, üreticileri biraz üzmüş durumda. Çünkü bırakın Türkiye genelini Şanlıurfa’da yaşayanlar bile şelengonun ne olduğunu bilmiyor.

Ancak yetkililer, şelengonun tanıtımı için 2019 yılında birtakım çalışmalar yürüteceğini duyurdu. İlgili çalışmalardan biri de bu müstesna besin özdeğinin patentini almak.

100 Yıllık Tarihi Var

Yeni yeni duyulmaya başlansa da şelengonun 100 yıllık geçmişi olduğu söyleniyor. Hatta Viranşehir’de kavun/karpuz mu yoksa şelengo mu diye sorarsanız, şelengo cevabını almanız yüksek ihtmalidir. Bu ürünün taliplileri gerçekten fazla… Yeteri kadar tanıtılmasa da yöre halkı için vazgeçilmez ve taliplileri fazla bir ürün.

Şelengo doğal bir ürün çünkü gübre-ilaç olmaksızın susuz bir toprakta geliştiriliyor. Lezzetli, sağlıklı ve insanların ilgisini çeken şelengo, iyi bir şekilde takdim edilmeyi hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir