Coğrafya

Türkiye’deki Milli Parklar

Dünya tarihine baktığımızda milli park kavramı ile ilk kez 1872 yılında karşılaşıyoruz. ABD’de bulunan Yellowstone Ulusal Parkı, bu konuda dünyada bir ilk. Yellowstone bölgesindeki coğrafyanın 1872’de dünyanın ilk milli park ilan edilmesinin ardından yaklaşık 80 yıl sonra Türkiye’de de milli park uygulaması başlamıştır. Bu yazımızda Türkiye’de bulunan milli parklardan bahsettik. Ülkemizde yer alan milli parklar ve bulundukları bölgeler…

✅↪️Milli Park Nedir?↩️

Türkiye’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü verilerine göre toplamda 45 adet milli park bulunmakta. Listemizde bu parklardan bazılarına yer verdik. Bir bölgenin milli park kabul edilme kriterleri hakkında bilgi almak için ⤴️yukarıdaki linke⤴️ tıklayın.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Türkiye’nin ilk milli parkı olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 265 hektarlık bir alana yayılan milli park, 1958 yılında Türkiye’nin ilk ulusal parkı kabul edilmiş. Bölgenin en önemli özelliklerinden biri, Kafkas Çamı adı verilen bir karaçam türüne ev sahipliği yapması. Yaklaşık 500 yaşında olduğu söylenen bu ağaç türünün yanı sıra milli parkta tahmini 30’u endemik olmak üzere 200’den fazla bitki türü yaşamaktadır.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu sınırı içerisinde yer alan Yedigöller Milli Parkı, 1965 yılında ulusal park olarak ilan edilmiştir.  2,000 hektardan fazla alana sahip olan bölge içinde 7 tane göl bulunmaktadır. Kayın ağacı, milli parkta en çok görülen ağaç türüdür. Bunun yanı sıra bölgede karaağaç, ıhlamur, meşe ve köknar gibi farklı ağaç türleri de görülmektedir. Geniş bir canlı popülasyonuna ev sahipliği yapan Yedigöller Milli Parkı sincap, yaban domuzu ya da geyik gibi farklı hayvan türlerini de içinde barındırmaktadır.

Soğuksu Milli Parkı

1959 yılında kurulan Soğuksu Milli Parkı, Ankara Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır. En önemli özelliği, şifalı kaplıcalara ev sahipliği yapıyor olmasıdır. 4 farklı ekosisteme sahip olan parkın büyük bir bölümü halkın kullanıma açılmıştır. 160’tan fazla kuş türünün yaşadığı bölge, tüm dünyada koruma altında bulunan kara akbaba ve/veya bazı kartal türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. 1,100 hektarlık bir alana yayılan bölgenin dikkat çeken diğer özellikleri köknar ve karaçam gibi bitki türleri ve zengin hayvan popülasyonudur.

Kızıldağ Milli Parkı

Isparta sınırları içinde yer alan bölgenin milli park ilan edildiği yıl 1969’dur. 59,000 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en geniş ikinci milli parkıdır. Kızıldağ Milli Parkı, oksijeni bol bir atmosfere sahip olduğu için solunum problemi olan hastalar için doğal bir tedavi alanı olarak değerlendirilmektedir. 1342 metre yükseklikte bulunan milli park, zengin florası ve/veya geniş habitatı ile dikkat çekmektedir. Türkiye’deki mavi yapraklı sedir ormanı yalnızca Kızıldağ Milli Parkı’nda görülmektedir.

Aladağlar Milli Parkı

1995 yılında milli park haline getirilen Aladağlar bölgesi, 55.000 hektarlık bir yüzölçüme sahiptir. Akdeniz bölgesinde yer alan Aladağlar Milli Parkı, Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerinde bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemizdeki dağcılık faaliyetlerinin sıklıkla yapıldığı bölgeler arasındadır. Geniş bir bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra buzul gölleri ya da şelaleleri ile de ülkemizdeki milli parklar arasında önemli bir konumda bulunmaktadır.

Türkiye’deki diğer milli parklar ve bulundukları şehirler

  • Nemrut Dağı Milli Parkı / Adıyaman
  • Troya Milli Parkı / Çanakkale
  • Altınbeşik Mağarası Milli Parkı / Antalya
  • Beyşehir Gölü Milli Parkı / Konya
  • Kuşcenneti Milli Parkı / Balıkesir
  • Botan Vadisi Milli Parkı / Siirt
  • Kaçkar Dağları Milli Parkı / Rize
  • Gala Gölü Milli Parkı / Edirne
  • Ilgaz Dağı Milli Parkı / Çankırı

Muhtelif etkiler sonucunda teşekkül eden Türkiye’deki Milli Parklar’ın muhteşem listesine yer verdik. Buna ek olarak ülkemizin yer yer asude yer yer hareketli coğrafyasındaki doğal anıtları da aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’de Görülmesi Gereken Doğal Anıtlar ✅✅

milli parklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir