Yaşam

Üzgün Köpek Bakışı: Köpekler Neden Üzgün Bakar?

Nedendir üzgün köpek bakışı? Köpekler neden üzgün bakar? ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin resmi yayın organı PNAS’ta yayınlanan bir araştırma bu soruya cevap veriyor. Köpeklerdeki üzgün bakışların nedeni, insanlarla daha iyi etkileşim kurmak istemeleri. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse: “Köpekler, insanlara istediklerini yaptırmak için üzgün bakıyor”

Bilim insanları, bu araştırmayı yapmak için köpek ve kurtların yüz kaslarını inceledi. Araştırmacılar, her ikisinin yüz kaslarının hemen hemen aynı olduğunu gördü: ancak göz çevresindeki kaslar dışında… Kurtlarda bu bölgedeki kas lifi ve bağ dokusu köpeklere göre çok daha az… Köpek ve kurtların karşılaştırılmasının nedeni ise köpeklerin yaklaşık 30 bin yıl önce kurtlardan evcilleştirilmiş olmaları.

Minik Dostlarımızın Taktiği: “Üzgün Bakarak İstediklerimi Yaptırırım”

Bilim insanlarına göre köpekler, üzgün bakış taktiğini insanlarla binlerce yıldır iç içe yaşayarak geliştirdi. Araştırma ekibinden akademisyen Juliane Kaminski, köpekler kurtlardan evcilleştirildikten sonra kaşlarını kaldırmayı öğrendiğini ifade ediyor. Köpeklerin kaşlarını kaldırmalarını sağlayan bu kasları, köpeklerin atası olan kurtlarda göremiyoruz. Dolayısıyla bu anatomik değişimin nedeni, köpeklerin insanlarla binlerce yıldır iç içe yaşaması olduğu söyleniyor.

Juliane Kaminski:  “Bir kurt, bir insanla karşı karşıya gelse kaşlarını kaldırmaz. Ancak bir köpek, insanla karşı karşıya gelse kaşlarını kaldırabilir. Çünkü bu yeti sadece köpeklerde var.”

Araştırma ekibine göre köpekler üzgün baktığında –göz çevresindeki kaslarını yukarı kaldırdığında- insanlarda güçlü bir arzuyu uyandırıyorlar. Bu şekilde baktıklarında istedikleri birçok şeyi insanlara yaptıracaklarını öğrenmişler.

Araştırma ekibinin bir diğer üyesi Profesör Anne Burrows, kaşlarını yukarı kaldırarak üzgün bakan köpekleri insanlardan doğan bebeklere benzettiğimizi söylüyor. Çünkü köpeklerdeki bu bakış, gözlerinin daha büyük gözükmesine neden oluyor. Dolayısıyla kurulan bu benzerlik, insanların üzgün bakan köpeklerin isteklerini yerine getirme konusunda olumlu bir rol oynuyor.

Üzgün Köpek Bakışı: Bir İletişim Becerisi

Bu araştırma, köpeklerin insanlar ile iletişime geçmek için yüzlerini nasıl kullandıklarına dair iyi bir örnek. Geçmişte yapılan bir başka araştırma, köpeklerin kasıtlı olarak üzgün baktıklarını ortaya koymuştu. Köpekler yalnızken değil; bir insanla etkileşim halindeyken üzgün bakıyorlar. Kasıtlı olarak yapılan bir davranış olan üzgün bakışın sevimli dostlarımızın sempatik bir silahı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konuyu ilgilendiren bir başka araştırma ise 2015 yılında yapılmıştı. Araştırmaya göre insanlar ve köpekler arasındaki bakışmalar, sevgi hormonu Oksitosin miktarını arttırıyordu. Bu hormonu arttıran etkileşimlerden bir diğeri de kadınlar ve bebekleri arasında gözlemlenmişti.

Kaynak

✅↪️Psikolojik Bir Fenomen: Sevimli Saldırganlık↩️  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir