Coğrafya

Hörgüç Kaya Nedir?

Muhtelif etkiler, birbirinden farklı ve oluşumuyla hayranlık uyandıran çeşitli yeryüzü şekilleri inşa etmiştir. Akarsu, rüzgarlar ve buzullar bu şekillerin yaratılmasında başrol oynayan aktörlerin mühim bir kısmını oluşturur. Akarsu aşındırma şekilleri için tıklayabilirsiniz şimdi müstesna bir örnekten yani hörgüç kayalardan bahsedeceğiz. Çünkü hörgüç kaya, evrenimizin ne gibi şekilleri ortaya çıkarabileceğinin en nadide kanıtlarından biri.

Peki, Hörgüç Kaya Nedir?

Hörgüç kaya, geçmişte buz kütlelerinin rol aldığı aşınma kuvvetinin etkisiyle vuku bulmuş bir yeryüzü biçimidir. Hörgüç kayalar, devasa buz parçalarının dirençli kayaları hafif bir şekilde aşındırması sebebiyle ortaya çıkmıştır. Ülkemizde olduğu gibi evrenimizin muhtelif zeminlerinde bu formasyona şahit olmak mümkündür. Fakat Türkiye, Orta Kuşak bölgesinde konuşlanan bir ülke olmasından dolayı, hörgüç kayaların emsalsiz örneklerine pek fazla ev sahipliği yapmaz. Yine de ülkemiz pleistosen periyodundan kalma hörgüç kaya örneklerini barındırır.

Hörgüç Kaya Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda hörgüç kayaların hafif bir aşındırma ile var olduğunu ifade etmiştik. Bu aşındırma ya da yıpratma tesiri o kadar azdır ki genelde törpüleme eylemi ile anlatılır. Bazı kaynaklar, cilalama fiilini kullanarak da bu mukavemetli etkinin teşekkülünü özet geçer.

Hörgüç kayalar, kattığı görselliğin yanı sıra ayırt edici profiliyle dikkat çeker. Bu şekiller, buzul hareketiyle komşu zirvelerden ayrıksıdır, deve hörgücünü çağrıştırır. Hörgüç kayaların bu orijinal sureti niçin bu isim ile lanse ediliyor sorusunun yanıtıdır.

Standart bir hörgüç kayaya göz attığınızda formasyonu üzerindeki katmanlar dikkatinizi çekecektir. Buzullar, mukavemetli kaya sırtlarını darbelerle aşındırdıkları için yüzeylerinde çeşitli katmanlar oluşmuştur. Hörgüçkayaların müşkül katmanları arasında vuku bulan başkalık, bu coğrafi şeklin teşekkülünde mühim bir faktördür.

Hörgüç Kayalar Nerelerde Görülür?

Hörgüç kayalar, dünyanın farklı coğrafyalarında emsalsiz bir profil olarak sahne alır. Görsel ve fantastik bir ziyafet tadındaki en popüler örneği New England bölgesindedir. Bunun yanı sıra ülkemizde de beklentilerimize cevap verecek bir hörgüç kayaya denk gelebiliyoruz. Aşağıda ismi geçen dağların yüksek irtifalı kısımlarında bu şekle tanıklık edebiliriz.

  • Nemrut Dağı
  • Erciyes Dağı
  • Uludağ

Hörgüç kayaların yanı sıra kırgıbayır nedir ve peneplen nedir gibi konu başlıklarına da göz atabilirsiniz.

Diğer Coğrafya Ders Konuları👉🏽Coğrafya Kategorisi👈🏽
hörgüç kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir