Deniz Patlıcanı Nedir Ne İşe Yarar, Deniz Patlıcanı Yenir Mi
Yaşam

Deniz Patlıcanı Nedir?

Deniz patlıcanları, deniz tabanında yaşayan iskeletsiz deniz canlılarıdır. Bazı kaynaklar, denizin derinliği az olan bölgelerinde görülen deniz patlıcanına deniz hıyarı ismiyle de hitap eder. Alışılmadık bir görünümü olan bu canlılar, şişman bir salatalık veya patlıcana benzer; bu nedenle deniz patlıcanı veya deniz hıyarı adı verilmiştir.

Deniz Patlıcanı Nedir? Deniz Hıyarı Nedir?

Denizpatlıcanı, Holothuroidea kategorisinin Echinodermata filumunda yer alan 1.200 deniz canlısı türlerinden yalnızca biridir. Ortalama bir deniz patlıcanı, 2 ile 200 cm uzunluğundadır ve 1 ile 20 cm kalınlığındadır. Sığ sulardan okyanusun en ücra bölgeleri, bu türün doğal yaşam alanıdır. Ana yaşam bölgesi kuma gömülü olan okyanus tabanıdır. Dünyanın farklı coğrafyalarında görülen bir canlıdır; genelde en sık kendini gösterdiği yer Büyük Okyanus’tur.

İlginizi Çekebilir:👉Trüf Mantarı Hakkında Her Şey

Deniz patlıcanı, ağızlarını çevreleyen dokunaçları andıran 8 ila 30 tüp ayağa sahiptir. Bu ayakları ile topladıkları yosun, minik deniz canlıları ve atık malzemeler gibi küçük parçacıkların yardımı ile beslenirler. Bu parçacıkları daha küçük parçalara ayırırlar, bu da bakteriler için yem haline gelir. Böylece onları okyanus ekosistemine geri dönüştürür. Toprak solucanları da karasal ekosistemlerde benzer bir fonksiyonu ibraz eder.

Deniz patlıcanları tehdit edildiğinde, korunmak için düşmanlarına yapışkan iplik/ağlar atar. Bazı türleri ise vücutsal formlarını parçalayarak muhtelif tehditleri savuştururlar. Parçalama esnasında kaslarını şiddetli bir şekilde sıkarlar ve bazı iç organlarını anüslerinden dışarı atarlar. Tehlikenin atlatılmasının ardından eksilen vücut parçalarını yeniden oluştururlar.

Deniz Patlıcanı Yenir Mi?

Deniz patlıcanları, balıklar ve deniz canlıları için muazzam bir yemdir. Yumurta ve larva halindeki deniz hıyarları, denizde yaşayan tüm orgnizmaların takibindedir. Deniz patlıcanları, diğer yandan beşeri bir tadımlıktır; bazı cinsleri gerçekten lezzet harikasıdır.

Deniz patlıcanları organik bileşik niteliği çeşitli olan bol proteinli bir deniz mahsulüdür. Sporla uğraşan bireylerin kas gelişimi için salık verilen önerilen bir besindir. Asyalılar, bu ürünü diğer coğrafyalardaki kişilere göre daha çok benimseyip çok daha fazla tüketir.

Deniz Hıyarı Nerelerde Bulunur?

Deniz patlıcanına Türkiye’de en çok batı kıyı bölgelerinde şahit oluruz. Asya Kıtası doğu ülkelerinin gastronomi kültürünün bir lezzeti olan deniz hıyarı, ülkemizde de yenen bir deniz ürünüdür. Dolayısıyla deniz patlıcanı nedir sorusuna mutfaklara giren bir lezzettir cevabını da verebiliriz.

Deniz Patlıcanı Toplamak Yasak Mı?

Türkiye’de deniz patlıcanı yakalamak, öldürmek ve tutsak etmek yasal değildir. Deniz hayatı için önemli olduğundan dolayı avlanması yasaktır. Yalnızca devletin denetiminde müdahale edilebilir. Bir deniz hıyarı, yılda on binlerce kilo kumu elekten geçirir gibi süzme beceresine sahiptir. Bu nedenle deniz sularındaki pislikler ile başa çıkma hususunda yardımcı bir mahsuldür.

Deniz Patlıcanı Fiyatı Ne Kadar?

Nadir bulunan bu canlı türünün kilosu yaklaşık 25 dolardan başlar. Genellikle 150 dolar ve üzerindeki kilo fiyatıyla satılır. Bu mahsulü satın alıp yakından görmek isteyenlerin en çok başvurduğu yer yurtdışına satış yapan online işletmelerdir.

Haftalık Günlük‘te deniz patlıcanı ile ilgili aşağıdaki sorulara da cevap verdik:

  • Deniz hıyarıyla harika bir yemek yapmanın metotları neler?
  • Bu canlıya okyanusların afrodizyakı denmesinin sebebi ne?

Deniz hıyarlarıyla ilgili merak edilen daha pek çok bilgiye ulaşmak için deniz hıyarı rehberimize göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir