Frappuccino Nedir Nasıl Yapılır, Nasıl İçilir, Frappe Frappuccino Farkı
Kahve

Frappuccino Nedir? Frappuccino Nasıl Yapılır?

Evrensel olarak hayran olunan ancak nadiren anlaşılan popüler içeceklerden biridir Frappuccino. Starbucks zincirinde uzun süredir devam eden popülaritesinin nedenlerinden biri elbette lezzetli tadıdır. Size güzel bir ortamda nefis bir kahve yudumlama imkanı verirken tatlı ihtiyacınızı da giderir. Fakat frappuccino’yu tanımlamak için daha fazlasına ihtiyacımız var. Haftalık Günlük‘te frappuccino tam olarak nedir sorusuna cevap aradık.

Frappuccino Nedir?

Frappuccino, Starbucks markasına ait buzlu kahve içeceğidir. Bu içecek aromalar, şuruplar ve krem şanti ve buzun karışımından yapılan bir kahve türüdür. Frappuccino kelimesi, frappe ve cappuccino sözcüklerinden türemiştir. Frappe milkshake’e benzer, cappuccino ise süt köpüklü bir kahvedir. Özetle kendine has bir kıvama sahip olan frappuccino, frappe ve cappuccino’dan esintiler taşır.

Frappuccino Tarihi

Frappuccino nedir sorusunu kısaca yanıtladıktan sonra bu içeceğin tarihinden kısaca bahsedelim. İlk olarak Frappuccino, Massachusetts Eyaleti’ndeki kahve zinciri The Coffee Connection’da ticari marka haline geldi. Starbucks, 1994 yılında bu zinciri satın aldı ve Frappuccino’nun haklarını bünyesine kattı. Bir sonraki yıl, Starbucks yeni bir frappuccino tarifi ile kahve severlerin karşısına çıktı. Bu yeni tarif frappe ve kapuçino tarifine dayanıyordu. Çoğunlukla buz, süt, şeker, aromalı şuruplar ve krem şanti içeren bu tarif, günümüzdeki frappuccino’nun altyapısını oluşturuyordu. Starbucks, 2022 yılı itibariyle sadece frappuccino satışlarından ayda 2 milyar dolardan fazla gelir elde ettiği tahmin edilmektedir.

Frappuccino Nedir İçinde Ne Var?

Bildiğimiz klasik frappuccino, harmanlanmış kahve aroması içerir. Genel olarak buzlu kahveye benzeyen frappuccino’nun kafeinli ve kafeinsiz olmak üzere iki ayrı versiyonu vardır. Klasik frappuccino, kafeinli Frappuccino’nun kavrulmasıyla yapılır. Bu içeceğin içinde çok sayıda farklı aroma bulunduğundan, sert kahve sevmeyenlerin tercihidir.

Frappuccino’nun içinde yer alan malzemeleri genel olarak aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

 • Granül kahve
 • Soğuk süt
 • Buz küpü
 • Şeker
 • Çikolota
 • Krem şanti
 • Aromalı şurup

Kafeinsiz frappuccino içecekseniz, bunu baristaya özellikle belirtmeniz gerekir. Kafeinsiz Frappuccino için baristanız hazır kahve yerine kafeinsiz espresso çekimleri kullanacaktır. Geleneksel olarak frappuccino, bir milkshake veya frappe’ye espresso eklenerek yapılırdı. Yapılırken malzemeler her zaman karıştırılmalıdır. Modern Frappuccino’lar her zaman kahve içermez ve başka aromalarla karıştırılabilir. Örneğin bir frappe’yi frappuccino gibi karıştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir📢Ariana Grande ve Starbucks Ortaklığı: Cloud Macchiato

Frappuccino Tatlı Mı?

Frappuccino, donmuş ve tatlı bir içecektir. Frappuccinoların içlerinde hafif bir kahve kokusu vardır. Mocha frappuccino’nun tadı çikolata gibiyken karamel frappuccino’nun tadı ise karamel sosu gibidir.

Frappuccino Kahve Midir?

Frappuccino’yu çırpılmış krema ve aromalı şurupla kaplı bir içecek olarak tanımlayabiliriz. Buzlu kahve olan frappuccino’yu kahveli bir milkshake’e benzetebiliriz. Tıpkı milkshake’ler gibi frappuccino’daki lezzet yelpazesinin geniş olduğunu söyleyebiliriz.

Frappuccino Sıcak Mı?

Frappuccino’nun en önemli özelliklerinden biri soğuk olmasıdır. Çünkü frappuccino’nun içine buz ilave edilir. Dolayısıyla soğuk olan bu içecek kahve şeker ve buz karışımından yapılır.

Frappuccino Şekerli Mi?

Evet frappuccino’nun karakteristik özelliklerinden biri de şekerli olmasıdır. Soğuk bir kahve keyfi yapmak isteyenlerin tercih ettiği frappuccino, şekerli buzlu ve aromalı bir içecektir.

Frappe Frappuccino Farkı

Hem frappuccino hem de frappe buzlu içeceklerdir ancak birbirinden ayrılırlar. Aralarındaki farkı en kolay şu şekilde anlatabiliriz: Frappuccino Starbucks patentli bir içecektir. Frappe, genellikle Yunanistan’la özdeşleşen bir kahvedir. Frappuccino ise orijinal olarak granita ve yumuşak dondurma makineleri kullanılarak yapılan Massachusetts Eyaleti‘nde ortaya çıkmıştır.

Frappe, krem şanti ve süt, aroma, buz ve kahveden yapılan ve harmanlanan bir içecektir. Frappuccino ise, milkshake aroma ve şuruplar ile harmanlanan buzlu bir cappuccinodur. Bugünlerde frappe ve frappuccino’yu ayırt etmek oldukça zordur. Starbucks, Frappuccino’yu ticari marka haline getirdiği için Starbucks’a gittiğinizde gerçek bir frappuccino sipariş edebilirsiniz. Fakat başka bir Amerikan kahve dükkanına giderseniz, muhtemelen frappuccino’ya çok benzer bir frappe sipariş edebilirsiniz.

Bir Frappe içeceği orijinal olarak, içeceğin kalın köpüğünü ve koyu rengini geliştirmek için hazır kahve kullanılarak yapılmıştır. Diğer tarafta Frappuccino, demlenmiş kahve kullanılarak yapılmıştır. Kafein seviyeleri, ne kadar hazır kahve kullanıldığına bağlıdır. Öte yandan Frappuccino, siparişinize bağlı olarak her zaman kahveden yapılmaz.

Frappuccino Tarifi

Harika bir frappuccinoyu evde yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar:

 • Buz: Kırılmış buz kullanın. Buz küplerini bir torbaya koyun ve bir kaşığın arkasıyla buz küplerini dikkatlice küçük parçalara ayırın.
 • Espresso (veya sert bir kahve): Lezzetli bir frappuccino’nun anahtarı budur! Bir espresso makinesi kullanarak bu kıvamda bir kahve yapabilirsiniz veya çok sert bir kahve demleyebilirsiniz.
 • Süt: En sevdiğiniz sütü frappuccino’nuza ekleyin. Süt alternatifi olarak soya, badem, yulaf sütü vb. kullanabilirsiniz.
 • Tatlandırıcı: Toz şekerden stevia, granita, bal vb. şeker alternatiflerine kadar tercih ettiğiniz bir tatlandırıcıyı kullanın.
 • İsteğe Bağlı Malzemeler: Son olarak krem şanti ve çikolata şurubu da ekleyebilirsiniz. Bu malzemeler Starbucks tarzı lüks kahve içeceğini hemen evinize getirecek.

Frappuccino Nasıl Yapılır?

 • Buz, espresso (veya sert kahve), süt ve tatlandırıcıyı iyice karışana kadar karıştırın.
 • Uzun bir bardağa koyun ve üzerine çırptığınız kremayı ve çikolata şurubu ekleyin.
 • Frappuccino tarifi bu kadar, hemen servis yapın ve her yudumun tadını çıkarmaya başlayın.

Frappuccino Nasıl İçilir?

Frappuccino’nuzu geniş ve uzun bir bardağa koyun. Üzerine çikolata parçacıkları, krem şanti ya da çikolata sosu ekleyin. Pipet kullanmak tercihi bağlı ancak orijinal bir starbucks deneyimi elde etmek için pipet de kullanabilirsiniz. Eğer pipet kullanıyorsanız frappuccino içindeki buz parçalarının küçük olmasına özen gösterin.

İlginizi Çekebilir📢Espresso Macchiato Nedir Nasıl Yapılır?

Latte ve Frappuccino Farkı

Aralarındaki en belirgin fark, latte’nin sıcak frappuccino’nun ise soğuk bir içecek olmasıdır. Bu arada buzlu latte alabilirsiniz, ancak bunu baristanızdan özel olarak talep etmelisiniz. Diğer bir fark, frappuccino’da tatlı ve pürüzsüz bir tat elde etmek için krema kullanımıdır. Bu tadı lattede elde etmek isterseniz süt kullanırsınız. Dolayısıyla latte’ye tatlandırıcı ve şuruplar eklemezseniz, frappuccino’nun tadı latte’den daha tatlıdır.

Frappuccino ve bir latte arasındaki bir diğer fark, frappuccino’ların kavrulmuş kahve çekirdeği içermesidir. Bu arada latte’nin espresso bazlı olduğunu belirtelim ancak espresso bazlı frappuccino alabilirsiniz. Ancak bu frappuccino genel olarak kafeinsiz olacaktır.

Frappuccino Nasıl Okunur?

Starbucks’a gittiğinizde telaffuz etmek isterseniz aklınıza ilk gelen frappuccino ismini söyleyebilirsiniz: Fırappiççino… Yazımından çok da farklı olmayan telaffuzu size lezzetli bir kahve deneyimi yaşatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir