Kahve

Sumatra Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Endonezya, Pasifik’te leziz kahve imal etme kuşağında bulunan bir dizi adayı kapsar. Sumatra ise Güneydoğu Asya’da Arabica kahvesi üretmek için velut bir adadır. Tat karakterlerini hesaba katarsak evrenin en müstesna kahvelerinden bazılarını barındıran coğrafyalardan biri Sumatra‘dır. İdeal bir şekilde ekvator üzerinde yer alan adalar, kahve yetiştiriciliği için harika bir yükselti sunarlar.

Sumatra Kahve Nedir?

Mandheling ve Lintong gibi isimleri de sahip bu emsalsiz içeceği şu özellikleriyle de biliriz:

 • ağır gövde
 • geniş bir lezzet profili
 • düşük asidite

Temiz ve parlak tatları vurgulayan hafif kavrulmuş Latin Amerika kahvelerinin artan popülaritesi önemli değişimler yarattı. Bu gelişimler Endonezya nüvelerinin (çekirdek) kesif ve grenli tadını gözden düşürdü. Ancak biraz alışılmadık bir şey denemek isteyenler için Sumatra kahvesinin bitkisel nüvesi kesinlikle doğru bir tercihtir. Muhtemelen en farklı lezzetlerden biri olan Sumatra, gerçek bir sev ya da nefret et içeceğidir.

Sumatra Kahve Çekirdeği / Wet-hulling Processing

Sumatra kahvesinin alışılmadık tadı, büyük ölçüde çekirdeklerin hasat edilme ve işlenme biçiminin bir sonucudur. Çoğu kahvenin işleme prosesleri ıslak ve kuru olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Islak işlem, kahve nüvesini/çekirdek kaplayan meyvenin yıkanmadan ve kurutulmadan önce çıkarılmasını içerir.

📢İlginizi Çekebilir:↪️MiskKedisi Dışkısından Üretilen Luwak Kahve

Kuru işlem ise meyveler kuruyana ve çıkarılması kolay olana kadar meyveyi güneşte bırakmayı içerir. Sumatran kahvesinin üretilişinde ise kullanılan tekniğin ismi Giling Basah veya Wet-hulling denen bir tarzdır. Bu tekniği uygulayan çiftçiler;

 • Meyve kabuğunu alırlar ve meyveyi yaklaşık bir gün bekletirler.
 • Daha sonra meyveyi yıkarlar ve çekirdeğini kurumaya bırakırlar.
 • Bu işlem normalden daha yüksek nem özdeğine sahip çekirdekler üretir.

Sumatra Kahvesi Nasıl Yapılır?

Sumatra’da kullanılan en yaygın işleme yöntemi ıslak kabuk soyma yöntemidir. Nüvelerin bu anlayışla işlenmelerine bazen doğal bazen de kuru proses/akış metodu denir. Islak kabuklama, Etiyopya gibi dünyanın diğer bölgelerinde kullanılan doğal işleme tarzlarından farklıdır. Islak kabuklama aşağıdaki adımları içerir:

 • Çiftçiler, ev yapımı makineler ile topladıktan hemen sonra kahve kirazının kabuğunu çıkarırlar.
 • Kabuğu soyulmuş kahve çekirdeklerini dokuma poşetlere koyarlar ve gece boyunca mayalanmaya bırakırlar.
 • Ertesi sabah kahve çiftçileri/rençperler kalan meyveleri elle yıkarlar.
 • Çiftçiler/üreticiler bahçelerindeki parşömen içindeki kahve nüvelerini kısmen kuruturlar.
 • Rençperler, kahve çekirdeklerini parşömenin çıkarılması bir depoya gönderirler. Çekirdekler, bu özel ambiyanslı odada kurumaya devam ederler.
 • Kahve çekirdekleri ihracat için bir liman şehrine yola çıkarılır ve liman kentinde beklerken üçüncü kez kurutulur.

Sumatra Kahvesi Nerede?

Sumatran kahvesi üretimi küçücük bir coğrafi alanla sınırlı değildir. Endonezya’daki en gösterişli adalardan biri Sumatra, devasa miktarlarda kahve imalatı için kıymetlidir. Batı Orta Endonezya’daki Padang yakınlarında deniz seviyesinden 5.000 fit yükseklikte ve 2.500 fit yükseklikte büyür.

Büyüyen geniş coğrafi bölge ve çok sayıda çiftlik sayesinde, kahve tadında makul bir çeşitlilik vardır. Bununla birlikte bu coğrafyadaki tüm çekirdeklerin özdeklerinde otantik dokuya ait mahiyetler vardır.

Bölgedeki kahve üretimi 1696’da Hollandalı sömürgecilerin bölgeye gelmesiyle başladı. Kısa vadede dönüşen tekniklerle kahve imalatı, Endonezya ekonomisinde muazzam bir canlılık yaratmayı başardı.

Rençperler, Giling Basah işlemi ile çok az asitliğe ve tam gövdeye sahip bir kahve üretirler. Bu proses, Sumatra kahvesine zengin, kremsi ve pürüzsüz çeşniler katar. Sumatra kahvesinin lezzet profili ise topraksı, bitkisel ve baharatlı tatlardan oluşur. Bu nedenle mantar, yosun ve toprak lezzet notalarını da beraberinde getirir.

Sumatra Nasıl Bir Kahvedir?

Muteber kahveler kadar dolu bir gövdesi bulunan Sumatra Mandheling, ekseriyetle şurupludur. Az bir asiditeye rağmen tadı karmaşık ve yoğundur ve çikolatalı tatlı aroması genellikle toprak alt tonlarını tutar. Ayrıca meyan kökü notaları da mevcuttur.

Sumatra kahve, tropikal Endonezya adasının vahşi orman karakterinin lezzetini içine alır. Lezzetli Sumatra kahvesi kremsi, biraz tereyağlı ve baharatlıdır. Kavurma işleminden önce yeşil kahve nüvesi, yeşim görünümlü güzel bir koyu mavi yeşil renktedir.

Hangi Yiyeceklerle İyi Gider?

Sumatra kahvesi baharatlı, bitkisel tadı ve pürüzsüz dokusu sayesinde tatlı ve kremalı tatlılarla iyi eşleşir.

 • Cheesecake,
 • creme brulee,
 • muzlu ekmek veya
 • tarçın ya da akçaağaç şurubu içeren bir yiyecekle bir fincan içebilirsiniz.

Daha yoğun bir şey istiyorsanız, mantarlar da kahvenin lezzetini ortaya çıkarır. Mantarlı ve peynirli bir kiş (quiche), Sumatra ile harika bir eşleşmedir.

Sumatra Kahvesi Özellikleri

Çiftçiler çekirdekleri kurutmaz çünkü Sumatra’nın iklimi çok nemli bir atmosfere sahiptir. Çoğu işleme yönteminde üreticiler kahve nüvelerini işleme tesisinden çıktıktan sonra nem seviyeleri %9 ile %11 arasında olana kadar kuruturlar. Islak kabuklama üç aşamalı kurutmayı içerdiğinden, kahvenin nemi uzun süre -ihraç edilene kadar- yüzde 11’in çok üzerinde kalır.

Sumatran kahvesinin emsalsiz niteliği ıslak kabuğundan kaynaklanır. Ayrıcalıklı doğal işleme yöntemi ve uzun kuruma süresi, yumuşak tat ve aromalara sahip kahveler üretir. Sumatra kahveleri, notalarıyla bilinmek yerine, tipik olarak tam gövdeleri ve düşük asitliği ile karakterize edilir. Sahip oldukları aromalar ve tatlar topraksı, baharatlı, yabani, yosunlu, mantarlı gibi profiller içerir.

Çoğu kahve kavurma makinesi, Sumatra kahvesini koyu renkte kavurur. Çünkü amaç, çok aşamalı bir işleme biçimiyle ve ev yapımı kabuk açma makinelerini kullanarak ortaya çıkan yüksek varyansı gidermektir.. Bu işlem, nüveleri geliştirir ve onlara kavurma kaynaklı zenginlik katar.

📢Sende Gönlüm Var:↪️Cilveli Kahve Nedir?

Sumatra Kahve Aroması

Mükemmel ve büyüleyici bir lezzet panoramasına sahip olan Sumatra kahvesi, dünyanın en karmaşık kökenli kahvelerinden biridir. Tatlı pipo tütününü anımsatan doğal ince tatlar, odunsu-sedir alt tonları ve sıcak akçaağaç tatlılığı bu lezzetin karakteridir. Bahsettiğimiz tüm özellikler, bu kahveyi bir kere deneyin herkesin ömür boyu bağımlısı olduklarını söylemelerinin sebebidir.

Starbucks Sumatra

Starbucks, devasa miktarlarda Sumatra kahvesi satın alır. Espresso karışımlarında temel olarak kullanmak için oldukça koyu kavurur. Normalden daha koyu bir Sumatra kızartması fikrini doğuran şey budur.

Gerçek şu ki, herhangi bir kahveyi tam istediğiniz gibi kavurabilirsiniz. Düşük asitli, bol çikolata ve kuruyemiş içeren bir tat arıyorsanız, kahvenizin orta koyu bir kıvamda kavrulduğundan emin olun. Baristalar, full city olarak da bilinen bir kavurma yöntemiyle de bu endişenizi gideren uzmanlardır.

sumatra kahvesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir